Działalność naukowa

StartZakres działalnościDziałalność naukowa

Udział w konferencji 3rd Meeting of Visegrad Society for Developmental Biology (7-10.09.2023, Warszawa)



W dniach 7.-10. września 2023 r. w Warszawie na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się 3. międzynarodowa konferencja Visegrád Group Society for Developmental Biology (Wyszechradzkie Towarzystwo Biologii Rozwoju), w której wzięło udział dwóch Studentów z SKN ANTE PARTUM oraz Opiekunki Koła.

Pierwsze dni konferencji skierowane były głównie do młodych naukowców. Podczas zorganizowanych warsztatów w ramach YOUNG DEVELOPMENTAL BIOLOGISTS’ FORUM mieliśmy okazję samodzielnie wyizolować mysie oocyty i kurze zarodki. Oocyty zostały wyizolowane z jajnika myszy, a następnie umieszczone w odpowiedniej pożywce, aby zaindukować w nich kolejne podziały oogenezy (co mogliśmy zaobserwować już po kolejnych 12 godzinach). Pięknie widoczne były komórki ziarniste, osłonka przejrzysta i jądro oocytu, a następnie również ciałko kierunkowe. Kurze zarodki natomiast izolowane były z odpowiednio długo inkubowanych jaj. Izolacja zarodka pozwoliła na obserwację dobrze już funkcjonującego systemu krwionośnego (tętniącego serca), a zawiązki kończyn, ukształtowanie okolicy głowowej czy obecność somitów pozwoliła na dokładne określenie jego wieku rozwojowego. Uzupełnieniem warsztatów laboratoryjnych były warsztaty z pisania publikacji naukowych i walki z prokrastynacją.

Konferencja obfitowała w wystąpienia ustne, zarówno młodych naukowców, którzy mieli okazję prezentować dotychczasowe wyniki swoich prac badawczych (głównie doktorskich) oraz nieco już bardziej doświadczonych naukowców. Łącznie miało miejsce ponad 70 wystąpień ustnych, które zostały podzielone na 9 bloków tematycznych. Podczas sesji piątej „Stem cell and regeneration” wyniki swoich badań zaprezentowała dr Aneta Skoniecka reprezentując nasze Koło i Zakład Embriologii. W przygotowanie tego wystąpienia pt. ”Influence of neoadjuvant therapy on fibroblasts migration and chemotaxis in co-culture with autologous adipose-derived stem cells.” Podczas przerwy wakacyjnej zostało włączonych dwóch Studentów SKN ANTE PARTUM. W sesji posterowej mogliśmy natomiast prześledzić aż ponad 90 plakatów.

Konferencja była kopalnią nowych informacji i inspiracji z zakresu biologii rozwoju zarówno na poziomie eksperymentalnych modeli zwierzęcych, jak i ewentualnych szans na kliniczne wykorzystanie jej odkryć i mechanizmów. Należy też pamiętać, że tego typu spotkania są okazją do poznania innych naukowców, wymianę doświadczeń i podjęcia współpracy badawczej, nie tylko podczas ściśle naukowych punktów konferencji, lecz również wieczornego grilla czy kolacji przygotowanych przez jej organizatorów. Nasz czynny udział w konferencji był możliwy dzięki finansowemu wsparciu Pana Prorektora ds. nauki prof. dr hab. Michała Markuszewskiego oraz Pana prof. dr hab. Michała Pikuły (OPUS), za co serdecznie dziękujemy. To były dobrze wydane pieniądze 😊

IMG_7187.JPG
wyizolowane_oocyty.jpg
IMG_7223.JPG
IMG_7365.JPG
IMG_20230910_155535_169.jpg

Studenci w labie zamknięci

Dwójka studentów pierwszego roku weszła do laboratorium aby pracować nad badaniem, które zaprezentują na międzynarodowej konferencji naukowej.
Skrupulatnie opracowują wyniki testu migracji i chemotaksji na fibroblastach, a przy okazji uczą się w praktyce pracy z hodowlą komórkową.

antep_fot1.jpg
antep_fot.jpg



Co w labie piszczy…

17 lutego 2023 odbyło się spotkanie w ramach koła SKN Ante Partum dla osób zainteresowanych profilem laboratoryjnym Pracowni Inżynierii Tkankowej i Medycyny Regeneracyjnej Zakładu Embriologii (https://medreg.gumed.edu.pl/69905.html).
Prof. Michał Pikuła – kierownik pracowni przedstawił szeroką tematykę prowadzonych badań naukowych opartych głównie na wykorzystaniu komórek macierzystych. Rozwijając swoją wiedzę z zakresu inżynierii tkankowej i medycyny regeneracyjnej studenci mieli jednocześnie okazję usłyszeć o owocach publikacyjnych tych badań, powstających we współpracy z innymi jednostkami Uczelni Farenheita.
W drugiej części spotkania o prowadzonych badaniach, a także pracy laboratoryjnej opowiedziały mgr Agata Tymińska i dr Aneta Skoniecka. Studenci zostali zaznajomieni z zasadami jałowej pracy laboratoryjnej, mieli okazję posłuchać o biologii komórek macierzystych, fibroblastów i linii nowotworowych, jak i zobaczyć ich obraz pod mikroskopem odwróconym. Zapoznali się także z najnowszym wyposażeniem dostępnym w laboratorium m.in. Luminex`em, drukarką 3D, cytometrem przepływowym czy czytnikiem płytek.

Prezentacja_Pracowni_Inż._Koło_naukowe_17.02.2023_Slajd_Tytuł.(1).jpg
IMG_1752.jpg
IMG_1754.jpg
IMG_1759.jpg
20230217_143147.jpg