Współpraca z innymi Studenckimi Kołami Naukowymi

StartZakres działalnościWspółpraca z innymi Studenc...
“Jeżeli istnieje jakiś jeden sekret sukcesu, to jest to umiejętność przyjmowania cudzego punktu widzenia i patrzenia z tej perspektywy z równą łatwością jak z własnej” Henry Ford

SKN Adnexa x AKN Ante Partum

🤰 Wraz z rozpoczęciem Nowego Roku nawiązaliśmy bardzo obiecującą, bo rozwijającą nas wszystkich – współpracę z kolejnym kołem naukowym naszej Uczelni.
11 stycznia 2024 r. w Zakładzie Embriologii odbyło się pierwsze spotkanie z nowopowstałym kołem ginekologiczno-położniczym SKN Adnexa, zrzeszającym studentów kierunku lekarskiego. Spotkanie było teoretycznym wprowadzeniem do części warsztatowej dotyczącej USG płodowego, która przeprowadzona została w mniejszym gronem uczestników na oddziale ginekologiczno-położniczym GUMed. 🏥

Część teoretyczną przygotowali: 👨‍🎓Adam Kołosowski (II r. lek, SKN Ante Partum), który opowiedział o prawidłowym rozwoju prenatalnym człowieka , a 👩‍🎓 Zuzanna Łysoń (IIIr. lek, SKN Adnexa) i 👩‍🎓Klaudia Szydłowska (IIIr. lek, SKN Adnexa) odniosły się do nieprawidłowości widocznych na obrazach USG człowieka w wewnątrzmacicznej fazie rozwoju.

Część teoretyczna przyciągnęła szczególnie liczne grono studentów wyższych lat kierunku lekarskiego.


11.01.2024
IMG_8464.JPG
IMG_8462.JPG
IMG_8470.JPG
IMG_8461.JPG
IMG_8460.JPG




CYKL SPOTKAŃ ANATOMICZNO-EMBRIOLOGICZNYCH

“Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn” Arystoteles

😷SPOTKANIE 3., 16 III 2024* JAMA BRZUSZNA

16. marca 2024 r. o godz. 10.30 odbyło się ostatnie z cyklu „Embriologiczne reminescencje struktur anatomicznych w świetle ich znaczenia klinicznego” spotkanie studentów ANTE PARTUM ze studentami kola anatomicznego.
Tradycyjnie już rozpoczęliśmy w Zakładzie Embriologii od teoretycznego wstępu przygotowanego przez studenta kierunku lekarskiego – 👨‍🎓pana Wojciecha pod kierunkiem opiekunek SKN ANTE PARTUM. Na tle przypomnienia prawidłowego rozwoju embrionalnego głównie struktur układu pokarmowego, dowiedzieliśmy się jakich anatomicznych lub patologicznych śladów embriogenezy możemy się spodziewać w jamie brzusznej, a dodatkowo jeszcze tych związanych z rozwojem tarczycy.
Podczas części prosektoryjnej – na preparatach przygotowanych i omawianych przez 👩‍🎓panią Zuzannę i 👨‍🎓pana Nataniela z koła anatomicznego pod kierunkiem jego opiekuna – mogliśmy obserwować np. brodawkę większą i mniejszą dwunastnicy, sieć większą, uchyłek Meckel’a czy płat piramidowy tarczycy.



😷SPOTKANIE 2., 2 XII 2023

UKŁAD MOCZOWO-PŁCIOWY

💭Jako kontynuacja tegorocznego cyklu pt. Embriologiczne reminescencje struktur anatomicznych w świetle ich znaczenia klinicznego , 2. grudnia odbyło się drugie spotkanie członków Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Anatomii i Neurobiologii oraz SKN Ante Partum z Zakładu Embriologii.
Tym razem nasza uwaga była skierowana na główne procesy odbywające się podczas prenatalnego rozwoju układu wydalniczego oraz płciowego. Te bardzo obszerne zagadnienia pod kierunkiem dr Małgorzaty Wachulskiej i dr Anety Skonieckiej opracował i przypomniał student II roku kierunku lekarskiego Adam Kołosowski, ujawniając jednocześnie niewątpliwy talent dydaktyczny. Z wykorzystaniem prezentacji z bardzo obrazowymi schematami i zdjęciami, wskazywał również możliwe miejsca powstawania nieprawidłowości rozwojowych omawianych struktur oraz ich ewentualne kliniczne następstwa.
🔎Szerszą perspektywę tej problematyki dostarczyła część praktyczna z anatomicznymi preparatami w prosektorium, które bardzo szczegółowo omówili studenci: Jakub Kloska (IV rok, lekarski) oraz 👨‍🎓Nataniel Żochowski (III rok, lekarski) przygotowując się pod merytoryczna opieką dr Jana Spodnika. Obserwowaliśmy m.in. struktury szczątkowe w układzie rozrodczym będące odpowiednikami elementów w układzie rozrodczym dla przeciwnej płci czy też anatomiczne ułożenie kluczowych dla usytuowania narządów w miednicy mniejszej, więzadeł w świetle ich embriologicznego pochodzenia i roli zależnej od płci.
Preparaty nerek: podkowiastej, miednicznej, nieprawidłowo zrotowanej, z dodatkowym unaczynieniem, hipotroficznej czy też posiadającej podwójny moczowód pozwoliły zwizualizować efekty procesów embriologicznych przebiegających w odmiennym niż najczęściej kierunku. Podobnie jak podczas poprzedniego spotkania dzieliliśmy się wiedzą opartą o dane literaturowe czy są to zmienności anatomiczne czy też zaburzenia wpływające negatywnie na funkcjonowanie układu wydalniczego.

Z uwagi na to, że temat embriologiczno-anatomiczno-klinicznych powiązań nie został wyczerpany – w II semestrze planujemy przyjrzeć się pod tym kątem układowi pokarmowemu.

DSC_6149s.jpg
DSC_6142s.jpg
DSC_6141s.jpg
DSC_6154s.jpg
DSC_6153s.jpg

👨‍⚕ SPOTKANIE 1., 28 X 2023 💪🦴UKŁAD MIĘŚNIOWO-SZKIELETOWY💪🦴

28. października 2023 r. odbyło się spotkanie członków kół SKN przy Zakładzie Anatomii i Neurobiologii oraz SKN ANTE PARTUM w Zakładzie Embriologii. Zapoczątkowało ono cykl spotkań pt. „Embriologiczne reminescencje struktur anatomicznych w świetle ich znaczenia klinicznego”.

Na spotkaniu inauguracyjnym skoncentrowaliśmy się na wybranych strukturach anatomicznych szkieletu i mięśni człowieka. Część teoretyczną w Zakładzie Embriologii przygotowała studentka II roku kierunku lekarskiego p. Aleksandra Jóźwiak (ze wsparciem merytorycznym opiekunek koła SKN ANTE PARTUM dr Małgorzaty Wachulskiej i dr Anety Skonieckiej). Przypomniana została embriogeneza kręgosłupa, mostka, szkieletu kończyn i mięśni szkieletowych oraz przykładowe ich nieprawidłowości rozwojowe wielopostaciowo manifestujące się w postnatalnej strukturze anatomicznej człowieka. Wspólnie dzieliliśmy się wiedzą o możliwych przyczynach występowania takich embriopatii. Część warsztatową, która odbyła się w prosektorium przeprowadzili studenci kierunku lekarskiego Jakub Kaczorowski (VI rok) oraz Jakub Kloska (IV rok) prezentując preparaty przygotowane wcześniej pod kierunkiem opiekuna SKN przy Zakładzie Anatomii i Neurobiologii – dr Jana Spodnika. Pracując w dwóch grupach mieliśmy okazje posłuchać o samej preparatyce anatomicznej i zobaczyć możliwe wrodzone zniekształcenia w obrębie klatki piersiowej czy kręgosłupa jako wynik zaburzonego rozwoju embrionalnego. Widzieliśmy również dodatkowe głowy mięśni kończyn poznając również ich tło literaturowe (czy to anomalia, czy też zmienność anatomiczna). Zastanawialiśmy się jakie przełożenie wiedza ta ma dla pracy chirurga, ortopedy, rehabilitanta, co rozwinęło kształcących się przyszłych lekarzy, szczególnie iż analizowane preparaty nie były zazwyczaj dostępne podczas zajęć z anatomii prawidłowej.

Mamy nadzieję, że kolejne spotkania z cyklu będą się cieszyły również dużym zainteresowaniem studentów. W najbliższym czasie planowane jest spotkanie obejmujące wpływ rozwoju embriologicznego na zmienności w obrębie układu moczowo-płciowego.

IMG_7714...jpg
DSC_6020.1.jpg
IMG_7708_.jpg
DSC_6025..jpg
DSC_6037...jpg
DSC_6026_.jpg
DSC_6030__.jpg